2012-04-15

Rys historyczny wsi Januszkowice

Januszkowice to niewielka wieś w gminie Zdzieszowice przy ruchliwej trasie wojewódzkiej numer 423 z Krapkowic do Kędzierzyna – Koźla. Położona na granicy trzech powiatów: krapkowickiego, kędzierzyńsko – kozielskiego
i strzeleckiego, oparta o brzeg Odry, wpatrzona w Górę św. Anny, którą przesła-niają smukłe kominy Zakładów Koksowniczych.

Wieś wielu jezior i urokliwych rzeczek, miejsce odpoczynku wczasowiczów i wędkarzy. Do sołectwa należą przysiółki Wielmierzowice (od 1937) i Lesiany.

Nazwa miejscowości wywodzi się od imienia Jan – Janusz. Po raz pierwszy, w 1217 roku, wieś jest wspomniana w dokumencie biskupa Wawrzyna z Wrocławia, jako należąca do kościoła w Ujeździe.

Poniżej prezentujemy plik do pobrania, w formacie PDF, ze szczegółowym opisem historii wsi Januszkowice, wraz ze zdjęciami.

Pobierz załącznik: historia_Januszkowic.pdf

Realizacja New media designer